A klub megalakulásának története, filozófiája
A motivációk fontosak!
Domján Attilával közel lakunk egymáshoz, ezért sokszor összefutottunk, s beszélgettünk. A téma sokszor terelődött arra, hogy milyen jó lenne valahol rendszeresen zenélni úgy, hogy az elég rugalmas legyen az időbeosztás szempontjából. Attila egy kb. 35 éve zeniskolában tanult trombitás, aki megőrizte hangszerét, sőt hangszereket is vásárolt, rendszeres zenehallgató és lemezgyűjtő, a fiatal zenészek támogatója, s néha előveszi a trombitát is.
A jamsession iránti igényt már sok jazzt-szerető kolléga is felvetette, ami megmaradt csupán elképzelésnek. Persze, Tiborc Ivánnál ez a dolog működik, de oda ki kell menni, autót elővenni stb.
A fejemben már évtizedek óta gyűrűzik a gondolat, s már rengeteg elemzést végeztem az ügyben, hogy a zeneoktatásban a növendékek közül melyik a legnagyobb célcsoport. A tények azt mutatták és mutatják, hogy a legnagyobb réteg az, aki a zeniskola elvégzése után még valamilyen együttesben folytatja a zenélést, illetve a másik réteg, akinek a zene iránti szeretete marad csak meg. Ezzel a két réteggel kell valamit kezdeni!
A csontjaimban érzem a változás szelét!
Már nem fog menni „a közönség bámulja az előadót”. Itt nem a populáris zenére gondolok! A közönség, az emberek szeretnének részt venni az előadásban. Az előadók is észrevették ezt már korábban. Tipikus a közönség megtapsoltatása. Voltak merészebbek is, akik az ismert dallamokat énekeltették a közönséggel. Ma előfordul, hogy a közönséget hangszerként használja az előadó.
A jazz már nem az egyetlen kreatív zenélési forma. Számomra nem a jazz a legfontosabb, Az improvizáció, a zenealkotás az.
Az alkotás élménye, legyen az improvizáció vagy zenealkotás a legfontosabb, amit a klubtagoknak át szeretnék adni. Ez az élményátadás a ZNS.
A jazzkoncertek nagy része nyugdíjas találkozó. Szükség van a fiatalokra. Igazából az egész fiatal, már zenére fogékony réteget kell megcélozni.
Ezek a motivációk időben úgy alakultak, hogy zenélni akartak a régi növendékeim. Rábeszéltek. De hol? Halmos Ildikó befogadott bennünket. A próba ürügyén végül klub lettünk. Végül ma már a próbáinkat is máshol tartjuk.
A tények egy fél év működés után
A látogatottság kb. egyforma. Soha nem gondolkodtam nagy tömegben. Reklám tekintetében mindig jobban bíztam a verbalitásban. Egy kis facebook közvetítés nem baj.
Családok jelentek meg a foglalkozásokon. Ok: együtt a család, foglalkoztunk a gyerekek érdeklődésével, s a felnőtteket is bevontuk.
A programokat igyekeztünk színesen összeállítani. Megjelentek más műfajok is.
Ma már igénylik az ilyen jellegű foglalkozásokat.
A jazz koncerteken is megjelentek a gyerekek!
A jövőben sok érdekes témával szeretnénk foglalkozni, Pl. zene és a matematika (aranymetszés, felhangrendszer) experimentális zene, népzenei improvizáció, képzőművészeti alkotás és zene, táncimprovizáció stb.
A ZNS több, mint jazz
Több, mint a zene passzív befogadása
Zenealkotás stílustól és formától függetlenül
Mindenkinek legyen élménye a zenélésről
Legyen a zene a tiéd
Központban az improvizáció és a zenealkotás
Moderátor: Baráth Zoltán Artisjus Díjas zenepedagógus
klubfoglalkozások
Zene/jazz klub (Honvéd Kaszinó)
2024.05.08. 18:30
Program
Mindenki improvizál …
A XXI. század Mozartja (Jacob Collier)
ZNS zenekar nyílt próbája
A programokat vezeti: Baráth Zoltán Artisjus Díjas zenepedagógus
2024.09.20
A XXI. század igazi zenei kihívásai
1. Improvizációs formák „Varázslat a zenében” (előadó: Baráth Zoltán, meghívott vendég: Baráth Yvette)
Suno AI (ismét a mesterséges intelligenciáról)
-a program a közönség bevonásával történik
2. Kiemelkedő magyar fiatal tehetségek a zenében, a jazz-ben (bemutató előadás, bemutatja: Baráth Zoltán)
2024.10.01. 19 óra
1. Mozgásimprovizáció (egy picit az experimentális zenéről) SounBeam bemutató
2. Előadók a világ minden tájáról
2024.12.13
Vendégünk Kém Sándor jazz-zenetanár, előadóművész
- Improvizációs gyakorlatok
- A zene élvezete (Baráth Zoltán)
Az első zene, amit hallunk életünkben – az édesanyánk éneklése.
Halljuk a zenét valahonnan (tv, rádió, telefon, laptop – élőzene)
Mi is megpróbálunk zenét tanulni, s így zenélni.
Egy zenekarban, együttesben, kórusban játszunk, énekelünk.
Megpróbálunk zenét alkotni. (rögtönzés, zeneírás)
2. Hozd magaddal a hangszered (arra kérünk minden látogatónkat, hogy mostanában nem használt hangszerét hozza magával, szeretnénk feléleszteni)
Legalább 30 gyerek a foglalkozáson!!!
Utána családi zenélés. Hozták a hangszereket. Kitaláltunk valamit és sokáig játszottak.
ZNS együttes
Már régóta hallgattam kollégáktól, -már azoktól, akik jazzt szeretnének játszani – hogy nincs egy hely Nagykanizsán, ahova el lehetne menni, és lehetne egy kicsit jam-melni.
Miután egy éve összehoztuk a HBB találkozót (35 év után), Domján Attila felvetette, hogy milyen jó lenne összehozni továbbra is valami kis zenekart. Neki nagyon hiányzott, hogy valahol játszhasson. Vannak így többen is.
Arra gondoltam én is milyen kár, hogy nagyon sok helyen otthon porosodnak a hangszerek, amin valamikor tanultak a most már felnőtt emberek, s mikor a kezükbe kerül, elmerengenek azon, milyen jó lenne megint játszani rajta. De, hogyan?
Végül arra gondoltam, hogy segítek nekik, s összehozunk egy zenekart. S ahogy elkezdtünk próbálni és csatlakoztak az emberek, felmerült, hogy az elkészült darabokat be kellene mutatni.
Elkészült 5 szám – többet is próbálunk